Sztukateria elewacyjna – symbolem bogactwa i ponadczasowego piękna!

Budownictwo przeszło długą drogę w ostatnich latach. Można nawet powiedzieć, że nastąpiła rewolucja w tej branży. Budowlańcy w obecnych czasach mają nieskończone możliwości ze względu na szeroką dostępność materiałów i coraz to nowsze rozwiązania technologiczne. Współczesne budownictwo kierowane jest prostotą, jednak nie zmniejsza to zainteresowania klasyką, czyli między innymi sztukaterią elewacyjną.

 

Sztukateria elewacyjna - symbolem bogactwa i ponadczasowego piękna! sztukateria12

 

Czym jest sztukateria? Sztukateria to ozdobne wykończenia elewacyjne, ale również wewnętrzne, wykonane ze styropianu. Są to na przykład: bonie, rozety, kolumny, listwy, gzymsy, rozety czy dekory. Tak szeroka oferta daje szansę na stworzenie niepowtarzalnej aranżacji inspirowanej tradycją, klasyką i dorobkiem wcześniejszych pokoleń.

Sztukateria obecna była w każdej epoce, począwszy od starożytności, po czasy współczesne. Często różniła się ona od siebie na przestrzeni lat, zwłaszcza ze względu na modę, kraj, upodobania właściciela czy możliwości finansowe. Motyw ten stał się niezwykle popularny, a nawet dominujący. Sztukateria elewacyjna kojarzona jest z niezwykłą elegancją i klasą. Stwarza to też pozory wyższego statusu materialnego, a nawet bogactwa.

Jedną z największych zalet jest łatwość montażu. Profile elewacyjne można bardzo łatwo przycinać, a masa pokrywająca profile pozwala na stosowanie typowych narzędzi znajdujących się w każdym domu, jak na przykład piłka do metalu. Elementy przyklejane są do suchego, czystego podłoża, pozbawionego kurzu, przy pomocy dostępnych na rynku klejów do styropianu. Należy zwrócić uwagę by nakładać klej na cała powierzchnię zębatą tacą. Podłożem pod sztukaterie elewacyjną może być zarówno ściana bez ocieplenia jak i otynkowana. Sztukaterię można montować gdy temperatura waha się od 5-30*C. Jak połączyć elementy? Najprostszym sposobem jest klejenie złączeń w tym samym czasie, kiedy montujemy sztukaterię. Klej należy nanieść na krawędzie powierzchni łączonych i dokładnie je docisnąć. Nadmiar kleju usunąć. Po dokładnym wyschnięciu, wszelkie powstałe zgrubienia czy nierówności powinno się gładko wykończyć papierem ściernym. Na końcu można pokryć profile farbą bądź tynkiem. Nie zalecane jest gruntowanie elementów sztukaterii przed pomalowaniem.

Sztukateria elewacyjna - symbolem bogactwa i ponadczasowego piękna! sztukateria-elewacyjna-123

Sztukateria elewacyjna jest nowoczesną alternatywą dla klasyki. Obecnie w budownictwie obowiązują dwa trendy. Jednym z nich jest prostota, dążenie do minimalizmu, natomiast drugi to właśnie pielęgnowanie tradycji, dorobku przodków, klasyka. Co daje nam zastosowanie sztukaterii? Osoby budujące nowe domy chcą dzięki sztukaterii uzyskać ponadczasowy, specyficzny charakter budynku. Dzięki zastosowaniu tego materiału mieszkanie wygląda na dopracowane w każdym calu. Sztukateria może być stosowana w każdym rodzaju budownictwa, od klasycznych dworków i willi po nowoczesne domy. W każdym z tych przypadków wygląda wyjątkowo dobrze. Jeśli jesteś właścicielem kamienicy i chcesz przywrócić jej dawną świetność, również jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Do produkcji sztukaterii używa się wysoce wytrzymałego styropianu o gęstości 30kg/m3, pokrytego specjalną masą polimerowy-akrylową na bazie żywic, z domieszką kruszywa kwarcowego. Profile produkowane w najdłużej zajmującej się firmie w Polsce WMB, odznaczają się twardością a jednocześnie wysoką elastycznością. Mają wyraziste krawędzie, co przedkłada się na znakomity efekt końcowy. Warto nadmienić, iż firma WMB na życzenie klienta może wykonać z każdej listwy i gzymsu z oferty łuk. Dla każdego klienta, możemy też wykonać indywidualną wizualizację budynku.Sztuka elewacyjna dostosowuje się do obecnych standardów, cały czas się zmienia i podąża za nowymi technologiami w budownictwie. W ofercie jest ogromny wybór wzorów i kolorów profilów podokiennych, gzymsów, kolumn, zworników, rozet i innych. Ówczesne budownictwo nie zapomina o pięknie i tradycji, dzięki stosowaniu sztukaterii elewacyjnej, a przecież właśnie piękno jest najważniejsze w architekturze.

 

 Sztukateria elewacyjna - symbolem bogactwa i ponadczasowego piękna! sztukateria-elewacyjna-opaska