Olejowanie desek podłogowych – odkryj naturalne piękno drewna

Drewno na podłogi może być wykańczane na dwa sposoby – lakierowane lub olejowane. Obecnie klienci decydując się na drewno, częściej wybierają lakier, ale to właśnie olej jest jedną z najstarszych metod konserwacji drewna. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na olejowanie?

Olej działa jak naturalny impregnat – szybko wchłania się w drewno i zabezpiecza je, a przy tym także pięknie uwydatnia jego strukturę. Preparaty olejowe mogą być stosowane do parkietów drewnianych, desek podłogowych litych oraz warstwowych. Można kupić je w różnych wariantach – jako przejrzyste lub barwione, dzięki którym można zmienić kolor naturalny drewna. Gdy chcesz zdecydować się na olejowanie, podpowiadamy, jakie są jego główne zalety i wady.

 

Olejowanie desek podłogowych – odkryj naturalne piękno drewna podloga-debowa

 

Zalety olejowania podłóg drewnianych

Jedną z najważniejszych zalet olejowania drewna jest możliwość zatrzymania jego naturalnego wyglądu – olej nie tworzy nieprzepuszczalnej warstwy jak lakier, ale wchłania się w drewno i podkreśla jego piękno i przytulność, dając aksamitne, lekkie wykończenie. Deski olejowane stają się przyjemne w dotyku, cieplejsze, mniej śliskie, nie elektryzują się i dodatkowo osadzający się na nich kurz nie jest tak bardzo widoczny. Gdy doceniasz naturalne wykończenie drewna, olej będzie najlepszym wyborem.

Drewno wykończone olejem „oddycha” – jest ono odporne na zmiany wilgotności powietrza. Z tego też względu olejowanie jest jednym rozwiązaniem wtedy, gdy podłoga z desek drewnianych ma znajdować się w łazience. Dzięki olejowaniu może ona naturalnie wchłaniać i oddawać wilgoć. Dodatkowo dzięki temu, że olejowanie nie zamyka porów drewna, podłogi wykończone w ten sposób najlepiej nadają się pod ogrzewanie podłogowe.

Plusem olejowania jest też łatwa renowacja drewna – może ona odbywać się bez potrzeby cyklinowania całej powierzchni. Miejscowe zarysowania można łatwo regenerować poprzez ich ponowne punktowo olejowanie. Podłoga zaimpregnowana olejem ma też większą zdolność do samoregeneracji, ponieważ w niewielkich ubytkach pęcznieje i wypełnia zarysowania i wgniecenia.

 

Czy olejowane podłogi mają jakieś wady?

Nie ma róży bez kolców – podłoga pokryta nawet najwyższej jakości olejem również ma swoje wady. Przede wszystkim olej nie zabezpiecza tak bardzo jak lakier, który tworzy na nawierzchni twardą warstwę, podczas gdy olej wnika w drewno. Podłogi olejowane są wobec tego mniej trwałe i bardziej narażone na wycierania i rysowanie. Z tego też powodu najlepiej zdecydować się na olej przy podłogach wykonanych z drewna twardszego, na przykład takich gatunków jak dąb, wiąz, jesion, cis, grab, akacja, jawor, a także jatoba, teak, iroko, czy palisander.

Również olejowana podłoga wymaga dodatkowej impregnacji olejami renowacyjnymi co około poł roku i bardziej starannej pielęgnacji niż w przypadku podłóg lakierowanych. Zaleca się stosować dobrej jakości środki olejowe rozpuszczone w wodzie. Punktowe ślady najlepiej usuwać z wykorzystaniem oleju woskowego.

Jeżeli szukasz ekspertów w zakresie układania podłóg drewnianych lub chcesz kupić profesjonalną chemię parkietową, znajdziesz ją w firmie Parkiety dla Ciebie. Z pełną ofertą można zapoznać się pod adresem: http://parkietydlaciebie.pl/.

 

Olejowanie desek podłogowych – odkryj naturalne piękno drewna jesion-thermo-standard-olej04