Nowoczesna elektryka w domu

 

Dom to miejsce, w którym spędzamy ponda połowę swojego życia i to w nim powinniśmy czuć się najbardziej komfortowo. W dobie szeroko rozwiniętej i nadal rozwijającej się technologii możemy liczyć na wiele gadżetów, które ułatwią nam nasze codzienne funkcjonowanie. Pozostaje kwestia pewnych podstaw wyposażeniowych, czyli w tym przypadku niezbędnej elektryki.  Na przełomie dekad instalacje wyraźnie zmieniały specyfikę. Dzisiaj możemy zastosować w swoim wnętrzu nietypowe rozwiązania ze sfery nowoczesności, która wkradła się również w świat elektryki. Przy budowie nowego domu bądź jego remoncie, czy remoncie mieszkania warto zainwestować w technologie, tak, aby żyło się nam wygodniej i przyjemniej.

 

Nowoczesna elektryka w domu 6902184950_672cbb974c_k


Klasyka i bezpieczeństwo

Coraz chętniej wyposażamy nasze wnętrza w elektroniczne gadżety bądź w rozwiązania sterowania sprzętem przy użyciu elektroniki. Nowoczesne, funkcjonalne mieszkania to nie tylko wyznacznik statusu społecznego, ale kwestia wygody i funkcjonalności. Każdy z nas ma świadomość ilości sprzętu, który, do którego zasilania niezbędny jest prąd. Klasyczne rozwiązania skupiają się na doprowadzeniu prądu elektrycznego do każdego pomieszczenia w takiej ilości punktów, aby wystarczyły dla podłączenia np. telewizora, radia, lampki nocnej, w kuchni np. lodówki, mikrofalówki czy piekarnika. Spoglądając na pomieszczenie, w którym właśnie się znajdujemy, szybko możemy policzyć gniazda prądu i włączniki oświetlenia. Zazwyczaj jest to od 2 do 4 gniazdek i ok. 2 włączników – tradycyjne standardy stosowane już od końca XX wieku. Wykorzystywane do tej pory instalacje w wielu domach miały spełniać wymogi praktyczności i bezpieczeństwa. Wykonywane były według specjalnych norm i planów, a oddawano je do użytku dopiero po odpowiedniej kontroli wykwalifikowanego elektryka. W obecnej dobie wprowadzania nowych udogodnień i większej ilości sprzętu elektronicznego do naszych mieszkań warto rozważyć zastosowanie nowoczesnej zintegrowanej elektroniki, która nie tylko jest o wiele bezpieczniejsza, ale również o wiele wygodniejsza.

Elektryka w dobie XXI wieku
Zanim zdecydujemy się na zainwestowanie w nową instalację, warto zwrócić się o poradę do specjalisty, ponieważ jest to dość kosztowna inwestycja na lata, która musi zostać wykonana przez odpowiednie, uprawnione do tego osoby. Podstawowe instalacje elektryczne mają na celu rozprowadzenie zasilania do każdego pomieszczenia w formie gniazdka zasilającego i włącznika oświetlenia. Obecnie coraz bardziej popularne stają się instalacje zintegrowane, które stworzone są do nieustannej współpracy między sobą, przy pomocy wysyłanych informacji. Taka praca możliwa jest dzięki zaprogramowanym funkcjom. Trzonem takiej nowoczesnej elektryki jest system automatyki domowej, od którego odchodzą pozostałe, bardziej skomplikowane instalacje. Zaprojektowanie takich rozwiązań, sprawiło, że domy do tej pory oglądane przez nas jedynie w filmach science-fiction stały się rzeczywistością.

Na jakiej zasadzie działają inteligentne domy?
Cały sekret w tej skomplikowanej konstrukcji tkwi w systemie automatyki, a mianowicie w sterownikach, które kontrolują pracę poszczególnych urządzeń. Nowoczesna instalacja charakteryzuje się tym, że elementy sterujące są wyraźnie odseparowane od elementów sterowanych. Elementy sterujące tzw. sensory komunikują się z elementami wykonawczymi przy pomocy odpowiednich oprogramowań w sposób inteligentny i dopasowany do potrzeb urządzania. Przy takiej instalacji niewymagane są dodatków przewody, a jedyne odpowiednie rozwiązania systemowe w postaci właściwego oprogramowania. Ustala się w ten sposób zależność pomiędzy poszczególnymi elementami, tak, aby sensory i aktory tworzyły całość. Nie jest wymagane, aby inteligentna elektryka obejmowała cały budynek, można zainstalować ją jedynie w wybranych pomieszczeniach. Często stosowana jest w salonach czy kuchni, czyli tam gdzie wydaje się najbardziej przydatna. Wykonanie takiej instalacji można rozłożyć na kilka etapów, zważywszy na koszt związany z jej wykonaniem. Trzeba jednak pamiętać, że przy etapowej realizacji projektu należy przede wszystkim rozmieścić przewody magistralne, sygnałowe i elektryczne do montowanych w przyszłości elementów instalacyjnych.

Co gwarantuje nowoczesna elektryka?
Nowoczesna elektryka sprawia, że nasz dom staje się inteligentny. W automatyczny sposób możemy starować kilkoma uprzędzeniami jednocześnie przy wciśnięciu jednego bądź kilku przycisków. Co ciekawe wraz z postępem techniki, coraz częściej elektryką można sterować przy pomocy Internet czy smartfonów. W ten sposób można sterować oświetleniem np. zmieniając jego natężenie bądź włączając lub wyłączając je całkiem, zamykać lub otwierać bramę, okna, drzwi, regulować ogrzewanie, klimatyzacje czy wentylacje, zasuwać rolety, aktywować alarm, sterować sprzętem AGD i RTV czy nawet podlewać trawnik.

Wśród zdecydowanie wymiernych korzyści z posiadania nowoczesnej elektryki w domu można liczyć na:

  • minimalizacje zużycia energii poprzez płynną regulację np. oświetlenia,
  • wyłączanie poprzez automatyczne ustawienia zbędnych urządzeń w zależności od niekorzystania z nich,
  • sterowanie ogrzewaniem lub klimatyzacja w zależności od potrzeb i od tego, czy jesteśmy w domu,
  • intuicyjne zarządzanie urządzeniami poprzez system, które pozwoli zaoszczędzić nasz czas i pieniądze,
  • bezpieczeństwo i pełna wygoda.

 

Pamiętajmy, aby wykonanie nowej elektryki zlecić osobie z uprawnieniami, ponieważ każdy projekt tego typu powinien być zakończony pomiarami elektrycznymi. Poziom inteligencji danej instalacji zależy od jej zaprojektowania i użytego oprogramowania. Kreatywność osób pracujących przy planach z pewnością jest bardzo istotna, ale ważny jest również wybór firmy wykonawczej, której system instalowany w naszym domu powinien spełnić wszystkie oczekiwania klienta.

Nowoczesna elektryka w domu eljotkrakow123