Marmur – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Kamienie naturalne zachwycają swoim niepowtarzalnym pięknem, trwałością i wytrzymałością. Nic więc w tym dziwnego, że bardzo często są używane do wykańczania wnętrz i zewnętrznej fasady naszych domów. Jednym z najczęściej wybieranych kamieni do tego właśnie celu jest marmur – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Marmury to formacje powstałe w wyniku przeobrażania się minerałów pod wpływem ciśnienia i wysokiej temperatury, dlatego zaliczane są do skał metamorficznych. Od czasów starożytnych były cenione ze względu na swoje wyjątkowe walory – trwałość, estetykę, łatwość obróbki. Stosowane były i nadal są jako materiał budowlany, architektoniczny oraz rzeźbiarski.

 

Marmur – gdzie sprawdzi się najlepiej? marmur

Marmur wydobywa się w różnych lokalizacjach na świecie, między innymi we Włoszech czy Chorwacji. Skała ta jest również wydobywana w Polsce, między innymi w Sudetach, w Masywie Śnieżnika, gdzie można spotkać się z dwoma odmianami kolorystycznymi marmuru – „Zieloną Marianną” i „Białą Marianną”. Ponadto marmur wydobywany jest także w Sławniowicach i Rędzinach. Marmur pochodzący z innych krajów wyróżnia się znacznie szerszą gamą kolorystyczną, dlatego może być on dobierany indywidualnie do aranżacji przestrzeni w domu.

 

Przykładowe zastosowania marmuru

Marmur jest idealnym przykładem kamieni dekoracyjnych. Powinien być przede wszystkim stosowany we wnętrzach, ponieważ ze względu na swoją nasiąkliwość oraz podatność na reakcję z kwasami mogą powstawać na nim nieestetyczne plamy i przebarwienia, które są trudne do usunięcia. Marmur jest skałą twardą, niemniej jednak bardziej miękką od granitu, dlatego też jego nawierzchnia jest bardziej podatna na zarysowania, wobec tego wypolerowany marmur wymaga renowacji.

Ze względu na te właściwości marmur jako kamień budowlany jest zazwyczaj kładziony na posadzki i schody we wnętrzach budynków. Może być również wykorzystany do wykończenia parapetów, kominków czy blatów łazienkowych. Nie jest z kolei polecany na blaty kuchenne ze względu na wspomnianą przez nas reakcję z kwasami, na przykład z owoców cytrusowych, octu czy keczupu. Na blat kuchenny znacznie lepszy będzie granit.