Lofty czyli mieszkanie dla ludzi ceniących sobie wolność

Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że moda na lofty nie przemija, tylko czasem przygasa, by po chwili odżyć. I właśnie teraz moda ta zaczyna na nowo powracać. Wielkie, przestronne mieszkania ciągle są obiektem marzeń wielu osób.

Co prawda coraz trudniej znaleźć prawdziwe lofty w przemysłowych budynkach, ale jest to jeszcze możliwe, choć nie zawsze w miejscu, w którym chcemy mieszkać. Na szczęście deweloperzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, przygotowując mieszkania w stylu loftów.

Nowe spojrzenie na lofty
Kiedy nie ma budynków przemysłowych, które mogą zostać przerobione na lofty, wtedy trzeba zastanowić się nad innym rozwiązaniem tego problemu. Tak też robią niektórzy developerzy, szczególnie, że loft może być doskonałym uzupełnieniem budowanych przez nich mieszkań. Zastanówmy się na chwilę, przecież tak naprawdę loft to duże przestrzenie mieszkalne urządzane na strychach i poddaszach np. w dawnych fabrykach. Skoro takich budynków nie ma zbyt wiele, a zapotrzebowanie jest duże, trzeba iść w innym kierunku.

Lofty czyli mieszkanie dla ludzi ceniących sobie wolność shutterstock_227428462

Niektórzy deweloperzy już na etapie planowania osiedla projektują lofty na najwyższych kondygnacjach budynków. Wiąże się to z mniejszym nakładem kosztów, czyli większym zyskiem, gdyż deweloperzy oszczędzają m.in. na materiałach potrzebnych do budowy ścian działowych i często zostawiają widoczne elementy konstrukcyjne, takie jak np. nieotynkowane ściany. Wszystko po to, by jak najbardziej upodobnić mieszkanie do prawdziwego loftu i nadać mu industrialny charakter. Zyskują na tym klienci, gdyż otrzymują mieszkanie o dużej powierzchni, którego koszt utrzymania jest niższy choćby z uwagi na odpowiednie ocieplenie. Komfort z kolei jest wyższy niż w tradycyjnym lofcie, ze względu na standardowe mieszkalne udogodnienia: bieżąca, ciepła woda, kanalizacja, prąd itd.

Nowoczesne i przestronne wnętrza wymagają nietypowego podejścia do urządzania.

Warto pamiętać, że loft powinien być odpowiednio urządzony, tak aby podkreślić jego zalety i wydobyć ten niepowtarzalny styl. Odpadają więc wszelkiego rodzaju klasyczne meble, gdyż najczęściej nie pasują do takich wnętrz. Tutaj najlepiej sprawdza się nieszablonowe podejście do wystroju, czyli np. regały magazynowe jako półki na książki, kawałki rurek jako szafa, skrzynki po owocach jako meble kuchenne czy drewniane palety jako podstawa pod materac. Niczym nieskrępowana wolność, pomysłowość i wyjście poza istniejące szablony to kwintesencja mieszkania w lofcie. Urządzając go, można dać upust swojej wyobraźni, trzeba tylko zadbać o odpowiednią funkcjonalność i wygodę korzystania z mieszkania.

Oczywiście, można loft urządzić w standardowym stylu mieszkalnym, co związane jest najczęściej z postawieniem ścianek działowych, otynkowaniem ścian, zakupem samych tradycyjnych mebli. To niestety sprawi, że mieszkanie straci swój wyjątkowy styl. Dlatego jeśli nie mamy pomysłu na urządzenie loftu, to warto skorzystać z porad projektantów wnętrz. Specjalista doradzi, jak urządzić loft i pomoże zachować jego wyjątkową atmosferę.