Jakie meble ogrodowe wybrać?

Drewniane, metalowe, plastikowe, a może z rattanu? Które meble ogrodowe będą najlepsze? Podpowiadamy, jakie są wady i zalety poszczególnych materiałów oraz czym kierować się przy wyborze budulca dla mebli ogrodowych?

Najczęściej wybieramy meble ogrodowe drewniane. Są uniwersalne, pasują do każdej aranżacji ogrodu, ocieplają otoczenie. Niestety jednak: wymagają impregnacji i okresowych zabiegów pielęgnacyjnych. Szukając odpowiednich mebli drewnianych, zwróćmy szczególną uwagę na gatunek surowca. Najczęściej wybierane są gatunki iglaste, a wśród nich szczególnie: świerk. Gdy zadbamy o zabezpieczenie nawierzchni mebli drewnianych, będą nam służyć przez długie lata. Impregnaty dostępne w sklepach ochraniają drewniane konstrukcje przed wilgocią, atakami grzybów, pleśni, a także przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Aby drewno nie zszarzało, należy zastosować olej. Olejowania nie stosujemy na powierzchnię już poblakłą lub zszarzałą. W takiej sytuacji wierzchnia warstwa powinna zostać starta papierem ściernym lub szlifierką – dopiero wtedy można nałożyć warstwę oleju.

 

Jakie meble ogrodowe wybrać? olejowanie

Meble drewniane wymagają okresowej impregnacji i olejowania.

Na zdjęciu: meble ogrodowe, grafika: http://ogrodosfera.pl

 

Meble z drewna egzotycznego

Poza gatunkami iglastymi, dużą popularnością cieszy się też akacja, dąb i olcha. Coraz bardziej popularne są też meble z drewna egzotycznego. Ich cena jest stosunkowo wysoka, jednakże są to meble o dużo większej odporności na działanie czynników zewnętrznych niż meble z gatunków rodzimych. Osoby kupujące meble ogrodowe z drewna egzotycznego często kierują się niebanalnym rysunkiem i intensywnym zabarwieniem drewna. Kolory: od czerni z domieszką fioletu, przez liczne odcienie rudości aż po czerwień i czekoladowy brąz.

 

Jakie meble ogrodowe wybrać? egzotyczne

Najbardziej docenianą cechą mebli ogrodowych z drewna egzotycznego jest ich ciekawa barwa

 

Meble z włókna roślinnego: wikliny lub rattanu

Meble z włosia naturalnego są zdecydowanie mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych niż meble drewniane. Dlatego, nie należy pozostawiać ich bez kontroli na deszczu lub na słońcu. Najlepiej nadają się do ustawienia ich na werandzie, zadaszonym tarasie lub balkonie. Rzadziej sprawdzą się bezpośrednio pod drzewem lub w altanie. Meble rattanowe lub wiklinowe mają strukturę plecioną, zbudowane są z włosia o naturalnej barwie. Dzięki temu, świetnie wpisują się w aranżację utrzymaną w stylu rustykalnym lub kolonialnym. Włosie może być zabarwione na dodatkowy kolor. Coraz częściej możemy spotkać się z włosiem stworzonym z pędów nieokorowanego bambusa lub uzyskanym z włosia bananowca. Ciekawostką są również modele o nieco bardziej futurystycznym wyglądzie – nadają się wówczas świetnie do posesji utrzymanych w stylu nowoczesnym.

 

Jakie meble ogrodowe wybrać? meble-rattanowe

Zestaw obiadowy do ogrodu. Meble wykonane są z naturalnego rattanu

 

Nowoczesny technorattan

Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio meble ogrodowe z technorattanu. Technorattan to  tworzywo sztuczne, funkcjonalny zamiennik dla naturalnego rattanu. Nie nasiąka wilgocią, jest odporne na działanie promieniowania słonecznego. Dodatki żywiczne wkomponowane w strukturę technorattanu  nadają jej giętkości i elastyczności, co przekłada się na zwiększony komfort użytkowania tego typu mebli. Zwykle są to utrzymane w ciemnych barwach komplety mebli wypoczynkowych, z miękkimi poduszkami i materacami dołączanymi do zestawu.

Meble technorattanowe nie poddają się zgubnemu działaniu słońca  – nie płowieją. Gdy nastaje zima, można spokojnie włożyć je do nieogrzewanej szopy ogrodowej. Mają wysoką tolerancję na duże amplitudy temperatur.

 

Jakie meble ogrodowe wybrać? technorattanowe

 Meble ogrodowe z technorattanu: eleganckie, łatwe w utrzymaniu 

i niezwykle odporne na działanie czynników zewnętrznych. Fot. Ogrodosfera

 

Meble tego typu są najchętniej wybierane przez osoby szukające kompromisu pomiędzy dobrym wyglądem a prostotą utrzymania. Technorattan sam w sobie jest bowiem estetyczny – splot jest tutaj tworzony maszynowo, przez co jest idealnie wręcz równy. Z drugiej strony, surowiec ten zachowuje wszelkie zalety plastiku: nie wymaga czasochłonnych zabiegów impregnacyjnych, przetrwa deszcze i wichury.

Meble technorattanowe, mimo że niewątpliwie są nabytkiem ostatnich lat, świetnie sprawdzają się nie tylko w ogrodach nowoczesnych, minimalistycznych lub stylizowanych na japońskie, ale też dodają uroku ogrodom tradycyjnym, nieuporządkowanym, dzikim lub utrzymanym w stylu wiejskim, czy rustykalnym

 

… a co z plastikiem?

Istnieje też spora grupa mebli stworzonych z czystego plastiku. Nie mają wiele wspólnego z siermiężnymi czasami wczesnych lat dziewięćdziesiątych, kiedy w ogrodach królował słabej jakości, cienki plastik. Meble tego typu szybko pękały, łamały się lub przecierały w dość szybkim tempie. Dobór kolorów pozostawiał wtedy wiele do życzenia, a kształty dojmująco jednorodne.

Współczesne meble plastikowe, z którymi możemy spotkać się w ofertach wielu sklepów, potrafią przybierać najróżniejsze formy, dzięki czemu można dopasować je do niemal każdej aranżacji ogrodu.

Przykładem mogą być przezroczyste krzesła stołowe, dla których znajdziemy zastosowanie nie tylko w ogrodzie, ale też we wnętrzach stylizowanych na art-deco.

 

Jakie meble ogrodowe wybrać? plastikowe

Nowoczesne meble ogrodowe z plastiku. Fot. Ogrodosfera

 

Gdzie kupować meble ogrodowe?

W szczycie sezonu letniego meble ogrodowe możemy dostać w marketach budowlanych oraz w niektórych hipermarketach. Przez cały rok natomiast meble ogrodowe znajdziemy w specjalnych centrach meblowych oraz, tradycyjnie, w internecie.

Najkorzystniejsze okazje cenowe spotkamy, gdy zabierzemy się do robienia zakupów bezpośrednio przed sezonem letnim lub tuż po jego zakończeniu. Sprzedawcy wówczas obniżają ceny, aby pozbyć się resztek towaru, który  nie sprzedał się w lecie i którego przetrzymywanie przez całą zimę nieszczególnie się opłaca.

Warto też poszukać w Internecie: wtedy najczęściej znajdziemy ofertę lepszą niż ta, która jest dostępna w sklepach stacjonarnych, nawet kosztem opłacenia dodatkowej przesyłki.

 

Jakie meble ogrodowe wybrać? lezaki

Od lat najbardziej atrakcyjne ceny mebli ogrodowych

znajdziemy tradycyjnie w sklepach internetowych. Fot. Ogrodosfera

 

Gdzie ustawić meble ogrodowe?

Przed wyborem materiału, z którego mają być zrobione meble ogrodowe, warto wziąć pod uwagę to, gdzie będą się znajdowały. Meble ogrodowe, które przez całe lato mają stać na gołej trawie mają zupełnie inne wymagania niż meble, które ustawimy na tarasie lub zadaszonej werandzie. Niezależnie od nawierzchni, warto rozważyć też stopień wystawienia mebli ogrodowych  na wiatr i deszcz. Możemy bowiem ustawić je na suchej kostce brukowej w altanie bez ścian, przez co w rzeczywistości będą wyeksponowane na wszelkie podmuchy wiatru z każdej strony. Warto, aby w takim układzie były to meble solidne. Czyli: lepiej jest wybrać meble z żeliwną konstrukcją i drewnianymi oparciami niż meble w całości zbudowane z lekkich, akacjowych sztachetek.

 

Na filmie obejrzymy ujęcia mebli ogrodowych wykonanych z różnych materiałów: https://www.youtube.com/embed/RQAtJD3eouk