Jaki wybrać materiał do izolacji kominka?

Podczas planowania powierzchni mieszkalnych należy zwracać uwagę nawet na najmniejsze szczegóły. Użytkowane pomieszczenia muszą stanowić schronienie dla użytkowników oraz zapewniać im jak najwyższy komfort. Izolacja termiczna i akustyczna oraz bezpieczeństwo pożarowe sprawiają, że dom staje się prawdziwym azylem. Montaż specjalnej otuliny na rurach centralnego ogrzewania, odpowiednio wysokie fundamenty czy budowa stropodachu wentylowanego to tylko niektóre z rozwiązań gwarantujących dobry stan techniczny budynku przez wiele lat. Rynek budowlany stale się rozwija i fachowcy wykonują coraz więcej zabiegów wpływających pozytywnie na bezpieczeństwo użytkowników oraz ich finanse. Jednym z nich jest odpowiednia izolacja kominka. Tylko profesjonalnie wykonana praca pozwoli na jego bezpieczne użytkowanie.

 

Jaki wybrać materiał do izolacji kominka? whitepress-%20projektanci_m

 

Cechy materiału termoizolacyjnego

Materiał stosowany podczas izolacji kominka musi spełniać poszczególne wymagania. Powinien dobrze radzić sobie w wysokiej temperaturze. Najlepsze tworzywo będzie charakteryzowało się niepalnością, możliwością ciągłej pracy oraz zapewnieniem szczelności. Należy pamiętać, aby nie stosować materiałów przeznaczonych pod izolację ścian czy podłoża. Uległyby one bowiem wykruszeniu. Podczas wyboru warstwy izolującej musimy także sprawdzić czy przeszła ona pozytywnie badania stwierdzające, że materiał nie wytwarza dymu, tlenku i dwutlenku węgla. Produkty oferowane przez Isover posiadają m. in. Zieloną Rekomendację ITB. Świadczy to o właściwościach przyjaznych dla środowiska. Co więcej, dokument dowodzi również temu, że stosowanie materiału jest bezpieczne dla użytkownika.

Wełna mineralna jako wielofunkcyjny materiał izolacyjny

Wełna mineralna jest doskonałym materiałem izolacyjnym. Może być pokryciem ścian oraz podłoża. Produkt ma właściwości ekonomiczne co sprawia, że cieszy się zainteresowaniem wśród firm budowlanych. Wełna mineralna jest niezwykle wydajna i lekka. Sprawia to, że nie występuje ryzyko osiadania materiału. Nadaje się doskonale do izolacji termicznej ścian oraz dachu. Okazuje się, że może stanowić również pokrycie elementów kominka. W tym przypadku najlepiej jest zastosować płytę z wełny skalnej pokrytej folią aluminiową. Posiada ona bowiem podwyższoną odporność na wysoką temperaturę. Tworzywo doskonale radzi sobie nawet w 600oC. Płyty oferowane przez Isover mogą być stosowane zarówno w kominkach z grawitacyjnym, jak i wymuszonym obiegiem powietrza. Materiały zabezpieczają obudowę wkładu kominowego, tylną ścianę oraz czopuch. Można je stosować również do zewnętrznej izolacji dystrybutorów i osłon konwekcyjnych. Użytkowanie produktu jest bezpieczne dla środowiska. Płyta nie wydziela bowiem dymów ani dwutlenku węgla.

W dzisiejszych czasach właściciele domów czy mieszkań cieszą się dostępem do centralnego ogrzewania. Kominek stanowi więc głównie element dekoracyjny. Sprawia on, że pomieszczenie wygląda przytulnie i klimatycznie. Należy jednak pamiętać, że jego użytkowanie będzie bezpieczne pod warunkiem, że zastosujemy odpowiednią izolację.