Jak zaprojektować piękną jadalnię?

Jadalnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Gromadzi wszystkich domowników podczas spożywania jedzenia lub z okazji różnych świąt i rocznic. Przy głównym domowym stole omawia się także kluczowe dla rodziny sprawy. Jadalnia spełnia wiele funkcji, dlatego powinna być zaaranżowana po wcześniejszych dokładnych przemyśleniach.

Z rozmysłem i pomysłem

Jadalnie organizuje się w samodzielnym pomieszczeniu lub w połączeniu z kuchnią albo salonem. W zależności od przeznaczonej przestrzeni wnętrze powinno się urządzać nieco inaczej. Inne meble i wystrój należy zastosować w kuchni, inne w pokoju dziennym. Nie można mieszać stylów wzorniczych, ponieważ efekt takich działań przywodzi na myśl ignorancję, brak pomysłowości, czasami jest wręcz groteskowy. Z tego powodu styl romantyczny salonu musi zostać zachowany podczas komponowania mebli w dołączonej jadalni. Podobnie trzeba uzupełniać i zestawiać ze sobą np. styl modernistyczny, retro, awangardowy itd.

Jeśli w mieszkaniu nie ma miejsca na wydzielenie pomieszczenia na jadalnię, warto miejsce spożywania posiłków jakoś wyróżnić. Można to zrobić przy pomocy dużych lamp wiszących lub zastosowania innego koloru podłogi pod głównym stołem.

 

Jak zaprojektować piękną jadalnię? projekt%20jadalnie

 

Serce jadalni

Głównym punktem każdej jadalni jest stół. Przed jego zakupem trzeba skupić się przede wszystkim na jego rozmiarach oraz jakości wykonania. Wiele dostępnych w sklepach mebli konstruuje się przy pomocy lekkich i nietrwałych sklejek. Stoły mają relatywnie wysokie ceny i trudno je przenosić z miejsca na miejsce. Z tego powodu nie wymienia się ich często. Dlatego bardzo ważne jest, by podczas zakupów zwrócić uwagę na ich stabilność i wytrzymałość. W sklepie Congrazio do produkcji wykorzystuje się lite drewno dębowe, uznawane za jeden z najtrwalszych i najbardziej szlachetnych materiałów meblarskich. Stoły powinno się także dobierać ze względu na ich wysokość – nie można dopuścić do sytuacji, w której biesiadnicy garbią się w trakcie spożywania posiłku. Równie ważna jest także szerokość blatu. Każdy gość powinien móc spokojnie oprzeć swoje łokcie o kanty i mieć wystarczającą ilość miejsca, by swobodnie jeść.

Bardzo ważnym elementem wystroju jadalni jest także odpowiednie oświetlenie. Warto w trakcie planowania aranżacji wnętrza uwzględnić zarówno oświetlenie punktowe, które daje klimatyczne światło, jak i lampy wiszące, które podkreślają rangę stołu i wydarzenia. Nie można także zapominać o odpowiednich dekoracjach. Do jadalni raczej nie pasują ciemne, przytłaczające barwy. Najlepiej ściany malować za pomocą wesołych, jasnych barw. To da wrażenie przestronności i odświętnego klimatu.

Uniwersalny minimalizm

Istnieją rozwiązania uniwersalne, które sprawdzają się w każdym wnętrzu. Jednym z ostatnich najmodniejszych i bardzo efektywnych rozwiązań aranżacyjnych jest stosowanie stylu minimalistycznego. Meble wykreowane w konwencji uszczuplonej i zachowawczej mogą prezentować się bardzo ładnie, a jednocześnie pasują do rozmaitych dodatków i elementów wyposażenia. Stoły w minimalistycznej wersji sprzedaje m.in. firma Congrazio, współpracująca z włoskimi projektantami.

 

Jak zaprojektować piękną jadalnię? jadalnia12312