Jak wybrać rozkładaną sofę?

Większość osób poszukujących sofy do salonu poszukuje raczej mebla rozkładanego, dzięki któremu będzie mogła raz na jakiś czas kogoś przenocować. Inni śpią na nich codziennie, żeby zaoszczędzić przestrzeń, jaką zajmowałoby rozłożone na stałe łóżko. Jak wybrać sofę, która zapewni wygodny wypoczynek mieszkańcom na co dzień i która jednocześnie pozwoli na wygodny sen nocą?

Pierwsze pytanie
Zanim jeszcze wybierzemy się do sklepu i otworzymy portfel, warto żebyśmy zadali sobie podstawowe pytanie o oczekiwania wobec tego mebla. Czy potrzebujemy sofy przede wszystkim jako miejsca, na którym można wygodnie usiąść w salonie, czy może jednak naczelną funkcją ma być właśnie możliwość spania? Czy mamy gdzie schować dodatkową pościel, czy sofa powinna mieć na nią pojemnik? Czy po rozłożeniu na sofie ma zmieścić się jedna czy dwie osoby? To wszystko da nam już pewne wskazówki, które sofy w sklepach omijać, a którymi zainteresować się bardziej.

Jak wybrać rozkładaną sofę? sofy

Podczas wizyty w sklepie
Oglądając sofy na żywo sprawdźmy od razu sposób, w jaki się rozkładają. Można poprosić o demonstrację obsługę sklepu, a następnie zrobić to samodzielnie, upewniając się, że jest to dla nas wystarczająco proste. Na sofie warto też od razu usiąść, a nawet, jeśli to możliwe – położyć się, oceniając miękkość materiału, dodatkowe elementy, dostępną przestrzeń. Dobrze jest też zapytać o gwarancję na okucia sofy. Pozwoli to nam przewidzieć trwałość wybranego mebla. Jeśli ma być zakupem na wiele lat, warto żeby i jego gwarancja nie kończyła się po roku.

Idealne wymiary
Istotną kwestią przy wyborze sofy jest utrafienie z jej wymiarami. Aby tego dokonać, jeszcze przed pójściem do sklepu należy dokładnie zmierzyć miejsce, w którym ma stanąć, planując jednocześnie, żeby pozostawiła pewną wolną przestrzeń i możliwość przemieszczania się wokół po rozłożeniu. Warto nie ulec optycznemu złudzeniu będąc w sklepie – jego wielka powierzchnia sprawia, że większość mebli wydaje się dość mała, jednak po przyniesieniu ich do niewielkiego mieszkania może okazać się, że wyglądają tam jak kolory.

Systemy spania
Producenci niektórych sof rozkładanych od razu podają, że ich mebel nadaje się do spania okazjonalnego, czyli przy okazji wizyty gości. Są to sofy z tak zwanym systemem belgijskim. Ich rozkładanie zajmuje trochę czasu i nie jest zbyt lekkie, wobec czego nie nadają się do codziennego spania. Jeśli nam na tym zależy, powinniśmy zainteresować się sofami z szeroką powierzchnią spania, która powstaje po przesunięciu siedziska i obróceniu oparcia. Obie te części tworzą dużą, wygodną przestrzeń do snu.

Inne popularne systemy rozkładania to między innymi delfin, najczęściej spotykany w narożnikach, który oznacza wózek z podnośnikiem wysuwany spod mebla. Istnieją także sofy klik-klak, rozkładane tak jak wersalki. System 3 DL polega z kolei na przesuwaniu oparcia, to jeden z najszybszych sposobów na rozłożenie sofy. Włoski system rozkładania sprawia, że proces rozkładania przypomina ten w łóżku polowym, a całość opiera się na stalowej konstrukcji. Śpi się na grubym materacu ze sprężynami. Sposób ten uważany jest za najwygodniejszy.

Funkcjonalne sofy o modnym designie można znaleźć m.in. na tej stronie: http://meble-bik.pl/pol_m_meble_sofy-646.html.

 Jak wybrać rozkładaną sofę? c700x420