Jak połączyć system rekuperacji z ogrzewaniem kominkowym w domu?

Kominek w domu pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale i praktyczną. Przy odpowiednim rozprowadzeniu przewodów grzewczych możliwe jest ogrzewanie za jego pomocą całego mieszkania. Czy w domu z ogrzewaniem kominowym można wdrożyć system rekuperacji?

Bez połączenia

W zdecydowanej większości domów nie ma możliwości połączenia ze sobą systemu ogrzewania kominkowego z systemem wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Najlepiej w ogóle nie łączyć tych instalacji, dzięki czemu nie wystąpią żadne niepożądane zakłócenia w pracy kominka i rekuperatora. Jeśli właściciel na własną rękę będzie chciał dokonać takiego połączenia może w konsekwencji nawet uszkodzić rekuperator. Opinie ekspertów w tym przypadku są zwykle spójne – najlepiej, aby rekuperator pracował niezależnie względem kominka. Ruch powietrza wywoływany przez niego oraz wykorzystanie praw fizyki umożliwi prawidłowe działanie systemu wentylacji oraz dobre rozprowadzenie energii cieplnej wyprodukowanej przez kominek w budynku, bez konieczności montażu dodatkowej instalacji dystrybucji gorącego powietrza.

Nawet bez bezpośredniego połączenia kominka z wentylacją mechaniczną, spowoduje rozprowadzenie poprzez rekuperator ogrzanego powietrza po całym domu. Instalacja kominkowa nie zapewni wentylacji budynku, ale instalacja rekuperatora zastąpi rozprowadzenie ciepła z kominka za pośrednictwem przewodów kominowych.

Jak połączyć system rekuperacji z ogrzewaniem kominkowym w domu? fireplace-416042_1280

Dwa w jednym

Rekuperacja pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczenia, dzięki czemu raz wytworzona energia cieplna nie jest bezpowrotnie tracona w procesie wentylowania pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli inwestor ma do wyboru wykonanie w budynku instalacji do rozprowadzania ciepłego powietrza z kominka lub instalacji wentylacji z rekuperacją, lepiej jest zastosować to drugie rozwiązanie. Ma to bowiem związek z tym, że o ile instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła będzie dobrze zaprojektowana i zamontowana przez specjalistów, to w większości przypadków spełni ona jednocześnie rolę dystrybutora ciepłego powietrza z kominka. Wykonując tylko jedną z instalacji oraz kominek z odpowiednim odprowadzaniem dymu, można zapewnić sobie dodatkowe źródło ogrzewania domu, sprawnie działającą wentylację mechaniczną, komfort termiczny we wszystkich pomieszczeniach, bez ponoszenia wysokich kosztów.

Przy zastosowaniu rekuperacji można zbudować energooszczędny dom, który będzie posiadał doskonałą izolację ścian, szczelne okna i drzwi. Do tego przy wytwarzaniu ciepła przez kominek zaoszczędzimy na ogrzewaniu w sezonie zimowym.