Co na okno w salonie? Wybierz piękne, ale praktyczne rozwiązania

Wystrój mieszkania bez dekoracji okien jest niepełny. Jak zatem zagospodarować przestrzeń okienną?

Wystrój mieszkania bez dekoracji okien jest niepełny. Czasem nawet to właśnie zasłony czy rolety stanowią przysłowiową “kropkę nad i”. Warto wiedzieć, że oprócz funkcji dekoracyjnej, wyposażenie okna może również kształtować rozmiar wnętrza oraz oczywiście regulować natężenie światła naturalnego, przez co pomieszczenie będzie albo słoneczne, albo panować w nim będzie nastrojowy mrok.

Jeżeli urządzamy mały salon, warto zrezygnować z ciężkich zasłon i firan na rzecz bardziej zwiewnych tkanin. Delikatne firanki z koronki lub zasłony z tiulu, woalu czy popularnej ostatnio organzy nie przytłoczą małego wnętrza, wręcz przeciwnie nadadzą mu lekkości i wpuszczą doń mnóstwo światła. Wybierajmy biały kolor tkanin lub inne zimne kolory, jak błękit czy szarość. Takie kolory optycznie powiększają przestrzeń, sprawiają, że powierzchnia “oddala się” od wzroku patrzącego.

 

Co na okno w salonie? Wybierz piękne, ale praktyczne rozwiązania 5-co-na-okno-w-salonie-3

 

Innym rozwiązaniem, szczególnie popularnym, gdy urządzamy nowoczesne wnętrza, są rolety materiałowe. Jak wspomniano wyżej, jasne zimne kolory powiększą mały pokój, dlatego i w tym wypadku warto wybrać jasne rolety. – Oczywiście w salonie potrzebujemy niekiedy i nastrojowego mroku, na przykład podczas oglądania ulubionego filmu czy w czasie popołudniowej drzemki. Warto wiedzieć, że rolety wewnętrzne wykonane z przyciemniających materiałów mogą być nawet białe. I przeciwnie, transparentne czarne rolety przepuszczają dużo światła do wnętrza. Zatem zwróćmy uwagę na przepuszczalność materiału – procent zwykle określony jest na opakowaniu produktu – podpowiada ekspert DOM.pl.

 

Co na okno w salonie? Wybierz piękne, ale praktyczne rozwiązania 5-co-na-okno-w-salonie-2

 

Zdjęcie pochodzi z serwisu www.dom.pl

 

 

Rolety obejmują tylko szybę, zatem pozostała część ściany, poza oknem jest pusta. To również trik, który powiększy nasz mały pokój. Możemy swobodnie zagospodarować tę przestrzeń, stawiając wąski ażurowy regał na książki i bibeloty lub powiesić zdjęcia ukochanych członków rodziny. Ściana bez wiszących tkanin po dwóch stronach okna wyda się szersza i powiększy optycznie pokój. Dodatkową zaletą zastosowania rolety na oknie jest fakt, że nie przysłania ona grzejników, które najczęściej montowane są właśnie pod oknem. Ciepło zatem nie jest ograniczone i może swobodnie przepływać do wnętrza.

Rolety wewnętrzne możemy zamontować do ściany, sufitu lub na ramę okienną w specjalnej prowadnicy. Hitem są proste minirolety, które montuje się bez wiercenia, na specjalne dodane do produktu mechanizmy, które następnie po prostu przykleja się na taśmie klejącej do ramy. Nie mają prowadnicy, ale szyna usztywniająca na dole materiału sprawia, że idealnie “rozkładają” się na oknie.Kolejnym pomysłem na mały pokój dzienny są zasłony o odpowiednich kolorach i wzorach. Jeżeli chcemy, aby pokój wydał się szerszy niż jest w rzeczywistości, dekoracja okna z zasłon w poziome pasy doskonale sobie z tym poradzi. Pionowe pasy sprawią natomiast, że ściana z oknem stanie się wyższa i będziemy mieć wrażenie, że sufit znajduje się znacznie wyżej.

 

Co na okno w salonie? Wybierz piękne, ale praktyczne rozwiązania 5-co-na-okno-w-salonie-1

 

Jeżeli chcemy, aby pokój był krótszy – co jest szczególnie pożądane w starych kamienicach, na oknie zawieśmy jednokolorowe zasłony w ciemniejszych, cieplejszych kolorach. Ważne, że jeśli urządzamy małe mieszkanie, te ciemne zasłony powinny być jedynym mocniejszym elementem, jaki ma wystrój wnętrza. Ściany powinny być białe lub np. szare, podłogi i sufity jasne, a żeby zachować harmonię wnętrza, pokój wyposażmy w atrakcyjne dekoracje i dodatki w kolorze zasłon, np. poduchy na kanapę, wazony lub donice na kwiaty, mały dywanik pod stolik kawowy.

Dekoracja okna może w dużej mierze determinować wystrój wnętrz. Pamiętajmy, że urządzanie małych pomieszczeń powinno być wykonywane według zasady: im mniej i prościej, tym lepiej. Zrezygnujmy więc z fantazyjnych upięć, piętrzących się falban i mieniących nitek złota czy cekinów. Prostota nie tylko sprawi, że mały pokój wyda się większy, ale również nada mu wdzięk, czar i szyk.